Sayfa Yükleniyor.
Lütfen Bekleyin...
info@wifiadana.com (0507) 524 95 58

İki Nijeryalı ABD şirketini Türkiye`de dolandırdı!

Yurtdışındaki bir şirketin e-maillerini hackleyip yazışmalardan edindikleri bilgilerle, İstanbul`da açtıkları banka hesaplarına şirket hesabıymış gibi değişik tarihlerde gönderilen 350 bin doları çeken Nijerya uyruklu John Obioma Okoli e Wasiu Oyetunde Oyeniyi `bilişim sistemleri banka ya da kredi kurumlarının vasıta olarak kullanılması amacıyla dolandırıcılık` suçundan tutuklandı.

Kullandıkları yöntemle alıcıyla satıcı arasına girerek ödemelerin kendi hesaplarına aktarılmasını gerçekleştiren hackerler hakkında, ABD`de etkinlik gösteren bir şirketin şikayeti neticesi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosunca tahkîkat başlatıldı.

Savcılık talimatıyla güvence güçleri doğrulusunda düzenlenen operasyonda John Obioma Okoli (32) ve Wasiu Oyetunde Oyeniyi (28) gözaltına alındı.

İstanbul Güvenlik Müdürlüğünde ifadeleri alınan kuşkululardan Oyeniyi, ABD`li şirketi tanımadığını ve suça husus e-posta adresini bilmediğini savunarak, kendine sorulan 6 değişik ismi tanımadığını ileri sürdü.

Polisin, tanımadığını söylediği Samuel Emeka Onuagbala ve Anselm Ugochukwu Maxwel Akata adlı şahısların hesabına niçin para gönderdiği sorusu üstüne Oyeniyi, şahısların hesabına parayı Okoli`nin gönderdiğini ifade etti.

Banka hesabına, tanımadığını söylediği bir bireyin hesabından değişik meblağ ve tarihlerde toplam 350 bin 700 dolar aktarma edildiğinin belirleme edildiği hatırlatılan şüpheli, şunları söyledi: "Paraların hesabıma yaklaştığını telefonuma gelen mesajla öğrendim. Okoli müşterilerden gelen para olduğunu söyledi. Daha sonra benim hesabım bloke oldu ve Okoli beni Türkiye`ye çağırdı. Türkiye`ye gelir gelmez bankaya gitmek ve bozukluğun ne olduğunu öğrenmek istedim ama Okoli, bankaya gitmemi engelledi. Avukatımla bankaya gitmek istedim fakat Okoli beni tekrar engelledi ve kendi avukatına vekalet vermemi sağladı. Vekalet verdiğim bu avukat benim aşamaya 3 defa bankaya giderek paraların bankadan çekilmesini sağladı. Bankanın önünde bekleyen ben, Hakeem ve Kelechi`ye teslim etti. Biz de parayı Okoli`ye teslim ettik. Ben rastgele bir para ya da komisyon almadım."

Okoli`nin kendine bu paranın müşterilere ait olduğunu söylediğini ve gelen paraların dolandırıcılık parası olduğunu bilmediğini öne süren Oyeniyi, suçlamaları kabul etmeyerek, Okoli`nin kendine, "Polislere beni tanımadığını söyle" dediğini anlattı.

`BİLGİSAYAR BİLGİM YOK`

İfadesi alınan diğer şüpheli John Obioma Okoli de suçlamaları kabul etmeyerek, kimsenin banka hesabını kullanmadığını, Oyeniyi`nin kendine iftira attığını iddia etti.

Kendisine rastgele bir para teslim edilmediğini de açıklayan Okoli, bilgisayar bilgisinin olmadığı ve yalnızca sosyal medyayı kullanabildiği yanıtını verdi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosunca ifadesi alınan şüpheliler tutuklanma istemiyle İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği`ne sevk edildi.

Mahkeme sorgusunda şüpheli Oyeniyi`nin avukatı Osman Orçun Gündüz, müvekkilinin yalnızca arkadaşına yardım etmek istediğini ve bütün bildiklerini polise anlattığını dile getirdi. Okoli`nin avukatı Ali Kemal Atçeken de müvekkilinin ABD menşeili şirketi ve iş yaptığı diğer şirketi tanımadığını belirterek, "Şikayetçi şirketin e-postasını hacklememiş ve şirketle yazışmamıştır. Beyandan diğer kanıt yoktur" ifadesini kullandı.

İKİSİ DE TUTUKLANDI

Hakimlik, güçlü suç şüphesinin varlığını gösteren bankadaki hesap hareketleri, dekontlar, aleyhinde beyan olan John Obioma Okoli adlı şahsa ait iki değişik pasaportun belirlenmesi ile somut kanıtlar bulunmasını gözeterek, şüphelilerin, "bilişim sistemleri banka ya da kredi kurumlarının vasıta olarak kullanılması amacıyla dolandırıcılık" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

01 May 2018 - 18:22:11 Haberler